Archiwum 2009-2011

Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Pomorskiego 2011.

W „Dzienniku Bałtyckim” opublikowane zostały wyniki szóstej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną Województwa Pomorskiego.

„Miejsca wspólne wpływają na atrakcyjność naszych miast i wsi na wiele sposobów. Ich jakość decyduje o tym, czy daną miejscowość uważamy za atrakcyjne miejsce do zamieszkania, wypoczynku bądź lokalizacji działalności gospodarczej. Takie miejsca sprzyjają również na zacieśnianiu relacji międzysąsiedzkich”- powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznając nagrodę główną i wyróżnienia I i II stopnia. Nagrody mają charakter honorowy, ale są ważne z racji swojej wymowy i znaczenia dla społeczności lokalnych.

Nagrodę główną, przyznano dla miasta Lęborka za ożywienie historycznego centrum Miasta. Wśród wyróżnionych miejscowości znalazł się Kwidzyn, nagrodzony za rekompozycję przestrzenną fragmentu Starego Miasta w obszarze ulic: Braterstwa Narodów, bł. Doroty i Katedralnej.

Przygotowania do tej inwestycji trwały od 1994 roku, w którym przyjęto program przedsięwzięcia. W 1996 roku odbył się konkurs zorganizowany przez stowarzyszenie Architektów Polskich. Inwestycja składa się z czterech części – modernizacji pl. Jana Pawła II, modernizacji kinoteatru, renowacji katedry oraz odbudowy kwartału.

Tekst jest notką informacyjną. Ponieważ w ostatnich dniach miałam okazję zapoznać się z efektami przedsięwzięcia i zobaczyć jego wyniki, załączam zdjęcia z września 2011, aby każdy z klubowiczów zechciał jeszcze raz przyjechać do Kwidzyna i zachwycić się naszym Miastem.

Krystyna Gromek


Ze sporą tolerancją czasową ale z wielką satysfakcją informuję, że:

– W styczniu 2010 Prof. Marian Szarmach został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Ziemi Sztumskiej”. Informację podał „Dziennik Bałtycki”

– 9 maja 2011 Włodzimierz Nahorny za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany „Złotym Fryderykiem 2011”

W krótkim wywiadzie po odebraniu „Złotego Fryderyka 2011” Włodzimierz Nahorny poinformował że niedawno został Honorowym Obywatelem Radzynia Podlaskiego w którym się przed 70 laty urodził.

– Nasz kolega, Edward Hulewicz, wystąpił 03.06.20011r. w Bielsku Białej na koncercie z udziałem Orkiestry Symfonicznej

K.G.


BURMISTRZ MIASTA
82-500 KWIDZYN, UL. WARSZAWSKA 19, TEL.(055) 6464 777, FAX (055) 6464 776

Szanowny Pan/Pani

Wzorem lat ubiegłych serdecznie zapraszam Państwa na dziewiąte spotkanie Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej, które odbędzie się 18 czerwca 2011 o godz. 11.00, w Rakowcu koło Kwidzyna. Głównym tematem spotkania będą zagadnienia związane ze starówką kwidzyńską (prowadzić temat będzie dr Justyna Liguz).

Spotkania klubowe odbywają się podczas Dni Kwidzyna, a więc poza spotkaniem w Rakowcu jesteście Państwo mile widziani na wszystkich imprezach odbywających się w tym czasie.

Liczymy na Państwa niezawodne przybycie,

Z poważaniem

Andrzej Krzysztofiak

Uprzejmie proszę o potwierdzenie obecności na spotkaniu na adres: krystynakopisto@wp.pl lub telefonicznie 55 279 33 50, 55 261 36 55 (Biblioteka Miejska – Krystyna Kopisto).

Miejsce spotkania 82-500 Rakowiec 70, Janina i Zygmunt Krukowscy, tel 55 275 16 18


maj 2011

Kwidzyn doczekał się wreszcie małego sklepu z pamiątkami. Nosi on nazwę TABULARIUM i mieści się w nowych kamienicach przy Katedrze. Kwidzyniacy mogą wreszcie nabyć oryginalne gadżety, książki związane z regionem, a turyści zakupić ładną pamiątkę z pobytu w mieście. Jeśli szukacie pomysłu na ładny prezent, pamiątkę z Kwidzyna lub inny kwidzyński akcent – w Tabularium znajdziecie na pewno coś dla siebie.

W sklepiku pełnią również dyżur osoby, udzielające informacji na temat Krypty Wielkich Mistrzów. Planowane jest uruchomienie punktu informacji turystycznej, wolnej strefy internetu, punktu z którego można będzie wysłać tradycyjną pocztówkę z pozdrowieniami.

Tabularium jest czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00-18.00.

Serdecznie zapraszamy.


21 październik 2010

Inauguracja tegorocznej edycji wykładów Naszego Uniwersytetu.

Dotychczasowe spotkania naukowców z uczniami klas maturalnych szkół kwidzyńskich miały na celu zapoznanie młodzieży z różnymi kierunkami nauki oraz z systemem wykładów akademickich. W bieżącym roku postanowiono o rozszerzeniu formuły o tematy z zakresu kultury, sztuki. Cykl spotkań zainaugurował Krzysztof Kamiński artysta fotografik i dziennikarz. Zaprezentował 66 zdjęć czarno białych i barwnych w dużych formatach. Były to zdjęcia o tematyce marynistycznej, podróżniczej, fotoreporterskiej, pejzaże i akty. Autor tłumaczył stosowane techniki fotograficzne, opowiadał o wykorzystaniu światła, o kompozycji. Taką wiedzę uzyskuje się w wyniku wielu lat praktyki i własnych doświadczeń, a tu młodzi ludzie dostali informację już wielokrotnie sprawdzoną i ważną. Także mieli okazję dotknąć tematu. Tematu zdjęcia. W jaki sposób spodziewać się takiego a nie innego obrazu, wrażenia, wzruszenia.

Krzysztof Kamiński jest autorem kilku albumów fotograficznych. Potrafi ciekawie opowiadać o tematach przewodnich, o przeżyciach, o impresjach, rozbawić anegdotą i zaciekawić przygodą. Stąd, pełna młodzieży sala wysłuchiwała artysty z wielką uwagą, zaangażowaniem. Opuszczała salę mając świadomość, że wykład był nie tylko edukacyjny, ale dał ważne przeżycia artystyczne. Tym bardziej, że prezentował je starszy kolega z Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie .

Za miesiąc kolejne spotkanie z cyklu wykładów Naszego Uniwersytetu.


Zjazd Członków Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej

Program spotkania w dniu 19 czerwca 2010 r.

(zapraszam do obejrzenia fotogalerii ze spotkań)

Miejsce spotkania: Zaułek Benowo we wsi Benowo, gmina Ryjewo. Zaułek Bemowo to miejsce aktywności lokalnej mieszkańców wsi Benowo oraz ośrodek edukacji ekologicznej.

godz. 10:00 – 10:15 – rozpoczęcie spotkania
godz. 10:15 – 10:45 – wystąpienie Kapituły Klubu
godz. 10:45 – 12:00 – wykład prof. Ryszarda Pawłowskiego
godz. 12:00 – 12:30 – wystąpienie prof. Józefa Lisowskiego
godz. 12:30 – 13:00 – wystąpienie Ewy Romanow
godz. 13:00 – 14:00 – obiad
godz. 14:00 – 16:00 – poobiednia kawa, degustacja owocowych miodów pitnych /z możliwością zakupu produktów z miodosytni konfratra Witolda Cyranowicza /Izba smaków itrunków w Parparach/, spacer po okolicy
godz. 16:00 – wyjazd do Kwidzyna

Dojazd do Bemowa własny, lub zorganizowany.

Osoby, które chcą dojechać w sposób zorganizowany prosimy o kontakt:

Krystyna Kopisto- 600 281 195
Grażyna Krzysztofiak- 506 024 522

miejsce zbiórki o godz. 9.00 przed KCK (dawne koszary).


Wykłady, które się odbyły w roku 2009/2010

DataNazwisko wykładowcy, uczelniaTemat wykładu
16.09.09prof. dr hab. Roman Gryń- trąbka Bogdan Narloch- organyKoncert pt. „Trąbka w roli głównej”
21.10.09Jan Pecka„Wyprawa na Aconcaqua”
18.11.09Antoni Barganowski„Menonici w Dolinie Kwidzyńskiej”
16.12.09dr hab. Michał Abdalla„Post w kulturze i religii różnych narodów”
20.01.10prof. Henryk Jeleń„Zapach żywności”
10.02.10prof. dr hab. Marian Szarmach„Grecka kultura okresu hellenistycznego”
17.03.10Dorota Dąbek„Teatr lalek dla dorosłych”
21.04.10prof. dr hab. Włodzisław Duch UMK Toruń„Czy jesteśmy automatami?”
19.05.10prof. dr hab. Józef Bachórz„Nadniemeńska powieść Orzeszkowej w przededniu 100 rocznicy śmierci pisarki”
20.10.2010Krzysztof KamińskiRóżne techniki fotografowania
17.11.2010Antoni BarganowskiPlebiscyt na Warmii i Mazurach
15.12.2010Jan PeckaWulkany w Ekwadorze

wróciła się Pani Jadwiga Turczyńska (wnuczka Janiny Judejko) o pomoc w odnalezieniu członków swojej rodziny.

W Kwidzynie tuż po wojnie zamieszkała

Maria Geła z Sicińskich
z synem Stefanem i synową Romą

Pani Maria wraz z siostrą Janiną Judejko pracowały przy odrestaurowywaniu fresek, prawdopodobnie w katedrze.

Ponadto prosi o kontakt osoby wywodzące się z miejscowości na Ukrainie: Arłamów, Kwaszenina, Jamna Dolna i Górna, Trójca, Michowa, Kniażpol, Kropiwnik, Paportno, Katyna.

Liczymy na pomoc Kwidzynian. Oczekujemy na kontakt z potomkami p. Marii Geły, lub informacji gdzie się obecnie znajdują. Informacje prosimy przekazać na adres:

machutta@gmail.com

Skip to content