Archiwum 2007-2009

W  dniu 8 grudnia 2009 roku o godz. 11.00  w auli Akademii Morskiej w Gdyni

w  ramach uroczystych obchodów Święta Szkoły i 90-lecia szkolnictwa morskiego w Polsce odbyło się „wodowanie” książki :

Henryka Spigarskiego

„Z głębokiego lądu nad morze: Józef Andrzej Lisowski- biografia”

W liczącej ponad 550 stron książce, jej Autor, długoletni wybrzeżowy dziennikarz, publicysta morski, redaktor wielu książek głównie o tematyce związanej z gospodarką morską, w tym szczególnie z budownictwem okrętowym, przedstawił sylwetkę profesora Józefa Lisowskiego – długoletniego rektora naszej Alma Mater Maritima, sprawującego to stanowisko łącznie przez trzynaście lat.

Autor ukazał życiową i zawodową drogę Profesora, w dwóch częściach: „Od Łukowa do Gdańska” oraz „Od Gdańska do Gdyni”. Od Łukowa, oddalonego bez mała 500 km od Gdańska– tam się bowiem w 1943 roku urodził– do Gdańska właśnie, gdzie ukończył politechniczny Wydział Elektryczny, uzyskał stopnie naukowe doktora oraz doktora habilitowanego.

Druga część biografii w całości poświęcona jest działalności profesora Józefa Lisowskiego wpierw w gdyńskiej Wyższej Szkole Morskiej i następnie w Akademii Morskiej. Dodajmy, że książka ta zawiera niezwykłe bogactwo informacji, w sumie ukazujących  osobę profesora nie tylko jako ucznia, studenta, potem naukowca i dydaktyka, specjalizującego się w dziedzinie automatycznego, bezpiecznego sterowania statkami, ale także jego osobę na szerszym tle wydarzeń historycznych.

Książka wydana została w serii „Księgi Floty Ojczystej”, przedmowę napisał redaktor tejże serii dr hab. Jan Kazimierz Sawicki, profesor nadzwyczajny Akademii Morskiej w Gdyni. A przedmowę poprzedza tekst prezydenta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka pod znamiennym tytułem „Gdynia ma szczęście do ludzi”.

„Wodowanie książki”. Matką Chrzestną jest Regina Lisowska w towarzystwie Józefa Lisowskiego i autora książki.

Dziennik Bałtycki 28-29 listopada 2009

Album prac przyjaciół dla prof. Józefa Bachórza ( przedruk)

Urodził się 75 lat temu w niewielkiej wsi pod Rzeszowem. Dzisiaj pozdrowienia, gratulacje i życzenia ślą mu nawet Japończycy. Ślą także do Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie Szanowny Jubilat prof. dr hab. Józef Bachórz jest naukowcem – najwybitniejszym w Polsce znawcą i badaczem literatury XIX wieku.

Wraz z jubileuszem 75-lecia obchodzi półwiecze swej pracy nauczycielskiej. W piątek z tej okazji na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego uroczyście wręczono profesorowi Bachórzowi Księgę Jubileuszową „Album Gdańskie”. Znajdują się w niej prace 83 naukowców, przyjaciół profesora, z kraju i zagranicy. Obdarowany podziękował wygłaszając mowę składającą się z… dwunastu pieśni. Życie i kariera naukowa profesora Józefa Bachórza są niezwykłe. – Ksiądz wikary nabawił mnie lewicowych skłonności – wspominał pan profesor. – Przygotowania do matury kojarzą mi się z lampą naftową…

Profesor Józef Bachórz ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Rzeszowie. Potem pracował w różnych regionach kraju, także jako nauczyciel, w Starym Targu niedaleko Sztumu i w Kwidzynie. Jest laureatem Naukowej Nagrody Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, wielu nagród ministra edukacji narodowej. Współpracuje m.in. z Uniwersytetem Grodzieńskim. Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Z Uniwersytetem Gdańskim związany od początku jego istnienia.

Autor :Kazimierz Netka


Wernisaż Krzysztofa Kamińskiego

26 listopada 2009 r. w Czarnej Sali przy ul. Słowiańskiej 13, odbyło się spotkanie autorskie oraz warsztaty fotograficzne z udziałem

artysty fotografika i dziennikarza – Krzysztofa Kamińskiego

Na spotkaniu, które trwało bez przerwy 3 godziny, obecnych było około 80 osób. W spotkaniu uczestniczył burmistrz miasta – Andrzej Krzysztofiak.

Rozpoczynając spotkanie artysta podkreślił, że czuje się kwidzyniakiem, ponieważ przyjechał tu już 6 marca 1946 roku i mieszkał do połowy 1957 roku. Tu chodził do Szkoły Podstawowej nr 1 i do Liceum Ogólnokształcącego. Z Kwidzynem związane są wszystkie jego dziecięce oraz młodzieńcze wspomnienia i emocje.

Zaproponował zebranym luźną formę spotkania, tzn. w każdej chwili można było postawić pytanie, związane z tym, co akurat artysta prezentował. Uczestnicy spotkania przez cały czas byli bardzo aktywni w stawianiu pytań, na które od razu otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

Pan Kamiński pokazał 126 zdjęć czarno-białych i barwnych w formatach wystawowych od 30 x 40 cm do 50 x 60 cm, reprezentatywnych dla całej jego twórczości. Najstarsze zdjęcia pochodziły z roku 1958 i tak przez wszystkie lata, aż do czasów obecnych. Prawie wszystkie zdjęcia odnosiły sukcesy na wystawach międzynarodowych. Wiele z nich było publikowanych w bardzo prestiżowych albumach, książkach i prasie fotograficznej, wydanych w ponad 20 państwach. Pokazał również swoje autorskie 4 ostatnio wydane książki, które puszczone obiegiem podczas spotkania, wzbudziły duże zainteresowanie i związane z tym pytania. Żadne z postawionych pytań nie pozostało bez odpowiedzi.

Opowiadał o swojej pracy dziennikarskiej i przytoczył fakt związany z Kwidzynem. W roku 1976 wykonywał zdjęcia dla swojej redakcji, pierwszych fragmentów budowy „Celulozy”. Wszystkie zdjęcia zostały zatrzymane przez cenzurę, a sam autor wezwany do Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk na ul. Mysią w Warszawie. Musiał tłumaczyć, że nikt mu nie zlecił wykonania tych zdjęć i nikogo z budowy nie prosił o zezwolenie na ich wykonanie (dokładna relacja z tej „przygody” jest umieszczona w jednym z numerów „Schodów kawowych”).

Artysta pokazał dużo zdjęć typowo fotoreporterskich, gdzie o powodzeniu zdjęcia decydowały ułamki sekundy, wiele zdjęć marynistycznych z rejsów wieloma żaglowcami i statkami, wykonanych na różnych morzach świata. Sporo pytań dotyczyło kilkunastu pokazanych zdjęć, wykonanych na Spitsbergenie.

Również wielkie zainteresowanie wzbudziły liczne akty, z których część nawiązywała do mitologii lub biblii jak np. „Harpia” czy „Żona Lota”, inne były rozwiązaniami czysto kompozycyjnymi, jak chociażby zdjęcie zamieszczone na plakacie informującym o tym spotkaniu czy „Palma”, jeszcze inne były fotomontażami. Do nich należy również niezwykle dramatyczny cykl 4 zdjęć, przedstawiający gwałt na dziewczynie. Tytuły kolejnych zdjęć w tym cyklu to: „Nie!!!”, „Bezsilność”, „Factum est”, „Sama z sobą”. O tu sala reagowała licznymi pytaniami.

Ciekawostką były, szczególnie dla uczestników starszego pokolenia, pokazane dwa zdjęcia Poli Raksy, wykonane w 1961 roku.

Z wielkim uznaniem cieszyły się również zdjęcia krajobrazów i zdjęcia przyrodnicze.

Na zakończenie spotkania głos zabrał burmistrz Kwidzyna – Andrzej Krzysztofiak. Podziękował w imieniu wszystkich obecnych oraz swoim i ofiarował Gościowi najnowszą książkę o katedrze kwidzyńskiej wraz z dedykacją. Pan Kamiński zrewanżował się ostatnim swoim albumem.

Członkowie koła fotograficznego w Kwidzynie, Burmistrz Kwidzyna oraz szkolni koledzy autora, zostali po spotkaniu i zrobili sobie wspólne zdjęcie. Dyskusja trwała również po zakończeniu oficjalnego spotkania.

/Zdjęcia ze spotkania są umieszczone w serwisie fotograficznym i są autorstwa Mariana Roszaka/.

Na podstawie relacji uczestnika spotkania – Anna Różycka


Zalewski w Bookarni.

Serwis Zbrodnia w Bibliotece i Kawiarnia z Książkami Bookarnia zapraszają na spotkanie z mistrzem mrocznego thrillera Adamem Zalewskim, autorem powieści Biała wiedźma, Cień znad jeziora i Rowerzysta. Spotkanie odbędzie się 8 października (czwartek) o godzinie 18.30 w Bookarni (Sopot, ul. Haffnera 9). Wstęp wolny. 

Adam Zalewski urodził się w Kwidzynie w 1951 roku. Dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały spędził w rodzinnym mieście. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej i do liceum. Tutaj z żoną Ireną żyją w szczęśliwym związku już 37 lat. W rodzinnym mieście imał się różnych zawodów. W 2002 roku, skutkiem choroby musiał zrezygnować z czynnego życia zawodowego. Obecnie wraz z rodziną mieszka w niewielkiej posiadłości, na skraju lasów otaczających Kwidzyn, całkowicie poświęcając się swojej pasji – pisaniu.

Twórczość Adama Zalewskiego jest porównywana do prozy S. Kinga, a wyrasta z fascynacji autora Stanami Zjednoczonymi, kulturą amerykańską i mroczną muzyką.


Ukazał się najnowszy numer zeszytu pt. „Krople Historii”. Tym razem poświęcony został Klubowi Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej. 

To już czwarty numer, który ukazał się w 2008 roku. Autorką tekstu jest Krystyna Gromek i Justyna Liguz przewodnicząca Kapituły Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej. Seria wydawnicza „Krople Historii” obejmuje już 12 zeszytów, wydanych przez pracownię regionalną przy Kwidzyńskim Centrum Kultury. Wszystkie aktualne oraz archiwalne numery tego wydawnictwa można nabyć w Kwidzyńskim Centrum Kultury (Pokoje Gościnne WWW przy ulicy 11 Listopada 13), w kasie biletowej kinoteatru kwidzyńskiego, a także w salonie Empik, mieszczącym się w Domu Towarowym Kopernik.

Dotychczas ukazały się już zeszyty: Kwidzyn- zapomniana stolica, Dzieje Skweru Kombatantów, Podkwidzyńskie mosty wiślane, Miasta partnerskie Kwidzyna, Ulice Kwidzyna, Polskie Gimnazjum
w Kwidzynie, Krwawa sobota- internowani 1982, Błogosławiona Dorota z Mątów, Historia kwidzyńskiej koszykówki, Przemysł w Kwidzynie 1945-1955, Szkoła przy Placu Plebiscytowym.

Zachęcamy do nabycia kolejnego numeru i powiększenia swojej kolekcji dotyczącej historii naszego miasta. Do pierwszego numeru dołączony jest segregator, szczególnie przydatny osobom, które zbierają poszczególne zeszyty tej serii.

Cena zeszytu wynosi w KCK 7 zł, w Empiku nieco więcej.


Notatka na podstawie tekstu Rafała Cybulskiego zamieszczonego w Kurierze powiatu kwidzyńskiego-12 września 2008 

Do końca bieżącego roku wykonany zostanie projekt budowlany mostu na Wiśle w okolicach Kwidzyna. Budowa ma się zacząć w przyszłym roku.

W tym samym czasie mają zostać wybudowane wszystkie drogi dojazdowe. Na zachodnim brzegu most połączony zostanie z drogą krajowa nr 1, a dalej z autostradą A1. Na wschodnim brzegu wybudowana zostanie obwodnica, która w miejscowości Baldram, połączy się z droga krajową nr 55.

Według wstępnego kosztorysu most typu extradosed o długości 800 metrów, będzie kosztował około 180mln zł. Drugie tyle trzeba będzie wydać na budowę dróg dojazdowych.

Dane te zostały przedstawione 8 września na prezentacji projektu w Kwidzyńskim Centrum Kultury, w której uczestniczyli samorządowcy Kwidzyna i powiatu, włodarze samorządu wojewódzkiego, posłowie, Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki.

Należy mieć nadzieję, że most zostanie wreszcie zbudowany co przyczyni się do aktywizacji gospodarczej, turystycznej i po prostu ułatwi kontakt Miasta z północną częścią kraju.


Perły w Koronie Pomorza

Przez dwa wakacyjne miesiące na stronach portalu www.naszemiasto.pl prowadzony był plebiscyt, który miał wskazać 10 najznaczniejszych atrakcji turystycznych Pomorza. Oddano 150tysięcy głosów. I oto dziesiątka „pereł” w kolejności ilości zdobytych głosów:

  1. Zespół katedralno- zamkowy w Kwidzynie- 27 614 głosów
  2. Zespół poklasztorny w Kartuzach-24 183
  3. Bazylika w Chojnicach-23 183
  4. Mierzeja Helska- 11 326
  5. Zamek w Gniewie -11236
  6. Ogród Dendrologiczny w Wirtach -9451
  7. Kalwaria Wejherowska- 6254
  8. Słowiński Park Narodowy-5132
  9. Bazylika Katedralna i Muzeum Diecezjalne w Pelplinie-4701
  10. Ustka- 3468

Naturalnie we wszystkich tego rodzaju rankingach jest spory subiektywizm. Ale jest także lokalny patriotyzm, który mobilizuje mieszkańców aktualnych i byłych do działań dla uhonorowania ich miejscowości.

Należy domniemywać, że wysoka, ba, najwyższa pozycja na liście spowoduje zwiększone zainteresowanie „Perłą”. Spowoduje ożywienie ruchu turystycznego na trasach do Kwidzyna,  za Wisłą leżącego Gniewu, do Pelplina. Naturalnie do wszystkich „perełek” Pomorza.

Klubowicze z Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej, którzy naturalnie brali udział w internetowym rankingu, gratulują swojemu Miastu wspaniałej aktywności, pozycji i tytułu „Perły Pomorza”.

Na podstawie Polska Dziennik Bałtycki z 5 września 2008

                                                        Krystyna Gromek


Komunikat.

Informujemy, że drugie wydanie książki „Kwidzynianie…. ptakom podobnie” jest jeszcze do nabycia.
Książkę można nabyć w Kwidzyńskim Centrum Kultury:  Pokoje Gościnne „WWW”, przy ul. 11 Listopada 13 oraz w kasie Kinoteatru przy ul. Katedralnej 18, w cenie 25 zł.


Nad Liwą, w Kwidzynie powstanie aleja bukowa. Ma upamiętniać byłych Kwidzynian, którzy dzielą się obecnie swoimi doświadczeniami z mieszkańcami miasta, w ramach Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej.

Posadzonych zostanie  ok. 50 buków. Miejsce jest już ustalone. Aleja połączy dwa pasaże położone poniżej kortów tenisowych nad Liwą. Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac.


List Rektora Akademii Morskiej w Gdyni

Z przyjemnością udostępniamy list, naszego kolegi z Klubu Józefa Lisowskiego – Rektora Akademii Morskiej w Gdyni. Propozycja spędzenia wspólnie jednego dnia na „Darze Młodzieży” jest interesująca. Datę wybierzemy wspólnie na spotkaniu Klubu w dn. 8 września br.

 Szanowny Panie Burmistrzu!

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

             Bardzo dziękuję za zaproszenie na spotkanie Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej w dniu 8 września.

            Niestety w dniach 7 – 9 września jestem jako rektor gospodarzem rejsu DAREM MŁODZIEŻY z firmami wspierającymi działalność Akademii Morskiej w Gdyni. Bardzo zmartwiłem się, że nie będę mógł uczestniczyć w tak bliskim dla mnie gronie „gimnazjalistów”.

            Dlatego chciałbym zrewanżować się następującą propozycją:

1) odbycia wspólnego dziennego rejsu DAREM MŁODZIEŻY po Zatoce Gdańskiej przez około 40 członków KLUBU – w jednym z dni w okresie od 23 do 29 września, z odpłatnością 50 złotych od osoby tylko za koszty surowców spożywczych,

2) rejsu dziennego dla około 50 uczniów DAREM MŁODZIEŻY dla młodzieży szkół średnich Kwidzyna, zainteresowanych w tym lub w następnym roku studiami w Akademii Morskiej w Gdyni, w jednym z dni w okresie od 16 do 29 września. 

            Szczególnie atrakcyjna jest oferta studiów na trzech specjalnościach morskich pływających: nawigacji, eksploatacji siłowni okrętowych i elektroautomatyce okrętowej.  Na pierwszym roku studiów studenci tych specjalności mają darmowy akademik.  Podczas półrocznej praktyki eksploatacyjnej u armatorów unijnych student trzeciego roku otrzymuje 500 euro netto na miesiąc, a po ukończeniu studiów zaczyna pracę za 1500 euro miesięcznie netto.

            Więcej informacji o studiach jest na naszej stronie www.am.gdynia.pl

Serdecznie pozdrawiam

Józef Lisowski


25.07.2007

Drodzy Klubowicze,

Z dość dużą tolerancją czasową informowaliśmy o tym, że tegoroczne spotkanie Klubu Małej Ojczyzny odbędzie się w zmienionym terminie i raczej jesienią.

Powodem tego zawirowania czasowego były obchody 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im dr Władysława Gębika w Kwidzynie. Czyli liceum, które wiele osób spośród nas skończyło. Wprawdzie braliśmy pod uwagę połączenie imprez czyli: jubileuszu Szkoły i spotkania klubowego, a zatem zaproszenie osób z głębi Polski, także tych nie związanych emocjonalnie z Liceum, ale okazało się to, z racji organizacyjnych, niemożliwe.

Szczegółowe opisy i zdjęcia  z tych szkolnych uroczystości można znaleźć na stronach kwidzyńskich. Otwiera się mnóstwo impresji i fotek.  A ja, pozwolę sobie zamieścić kilka zdań o tym czego inni nie napisali.

Tak się składa, że na każdym zjeździe jakaś grupa byłych uczniów obchodzi swój klasowy czy rocznikowy jubileusz. W tym roku dopadła taka uroczystość sporą grupę klubowiczów. Tym bardziej rozbudowaną, że jednocześnie świętował rocznik maturalny 1956, 1957, 1958 i 1959. Czemu tak?

Po wielu latach możemy to powiedzieć bez emocji i pretensji, ale prawda jest taka, że uczono nas wprawdzie dobrze, ale klasyfikowano nad wyraz  ostro. I zdarzało się, że część rocznika wyższego trafiała niżej, część rocznika młodszego zasilana była uczniami z wyższych klas. Czy to teraz ma jakieś znaczenie? Przekonaliśmy się, spotykając się teraz w kilkudziesięcioosobowym składzie, że lubimy się tak jak przed laty, cieszymy z indywidualnych sukcesów i chcemy nadal być ze sobą. I dlatego świętowaliśmy w składzie jednoczesnym roczników od 1956 do 1959.

Spotkaliśmy się

–         Na pamiątkę naszego jubileuszu posadziliśmy  koło szkoły drzewo- miłorząb

–         W klapy żakietów i marynarek wpięliśmy srebrny listek miłorzębu ( broszkę) wyróżniając się tym z tłumu absolwentów

–         Wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej. Wszyscy!

–         Z naszym udziałem odsłonięta została tablica pamiątkowa mówiąca o 70- leciu Liceum

–         Tańczyliśmy i śpiewali przez dwa wieczory

Obiecaliśmy sobie, że 

Będziemy wspominać naszą wspólną młodość, naszą wieloletnią przyjaźń….Zawsze….

No , ale zwyczajowe, czerwcowe spotkanie klubowiczów  nie odbyło się. I teraz chcę zaproponować termin : 8 września 2007. Tego samego dnia odbędą się uroczystości tzw. Dnia Chleba i Zakończenie Lata. Zaproszenie na spotkanie, tak jak zawsze prześle burmistrz Kwidzyna p. Andrzej Krzysztofiak. Zawiadamiam jednak już teraz, aby każdy mógł sobie zaplanować czas i możliwości spotkania. Nie zapowiadam żadnych elementów programowych, ale sygnalizuję, że będzie ciekawie i miło. Chociażby dlatego, że to nasz, członków Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej, jubileusz 5- lecia.

Krystyna Gromek


Moneta promująca nasze miasto Kwidzyn!

W sprzedaży pojawia się siedemnasta moneta z serii „Historyczne miasta w Polsce”. Pierwsza promująca miasto z Pomorza. Można ją kupić w oddziałach NBP, a od piątku będzie można ją także nabyć w wybranych urzędach pocztowych. W Kwidzynie z tej okazji obędzie się w piątek promocja monety. Gościem władz miasta i miejscowej uczelni będzie prof. Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wygłosi on wykład w Wyższej Szkole Zarządzania, spotka się też z miejscowymi przedsiębiorcami.

Wprawdzie wyboru miast dokonał powołany przez kierownictwo NBP zespół historyków pod przewodnictwem prof. Henryka Samsonowicza, ale gdyby nie sympatia Leszka Balcerowicza do naszego miasta, to być może byśmy się tej dwuzłotówki nie doczekali, a przecież ta moneta będzie znakomicie promowała nasze miasto. Doceniono nasze miasto za przedsiębiorczość, rozwój, dynamikę. Już 5 stycznia br. prezes NBP przyjedzie do Kwidzyna i oficjalnie wprowadzi nową monetę do obiegu. Wręczony mu zostanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kwidzyna – mówi burmistrz Kwidzyna, Andrzej Krzysztofiak.

W centralnej części awersu monety z Kwidzynem znajduje się wizerunek orła. Poniżej orła stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz z bramą o rozwartych wrotach, z uniesioną kratą w prześwicie. Na rewersie zamieszczono wizerunek zespołu katedralno – zamkowego. Monetę można kupić w oddziałach NBP i wybranych urzędach pocztowych po cenie nominalnej, czyli 2 zł.

Choć jest to moneta obiegowa ma także wartość kolekcjonerską. Seria „Historyczne miasta w Polsce” upamiętnia miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski. Wyboru miast dokonał powołany przez kierownictwo NBP zespół historyków pod przewodnictwem prof. Henryka Samsonowicza.

Łącznie do kwietnia 2008 roku wyemitowane zostaną 32 monety. Są to obiegowe 2 – złotówki wykonane ze stopu Nordic Gold. NBP wprowadził już do obiegu monety upamiętniające Gniezno, Kołobrzeg, Włocławek, Cieszyn, Jarosław, Bochnię, Elbląg, Legnicę, Chełm, Żagań, Nysę, Pszczynę, Sandomierz, Chełmno, Nowy Sącz i Kalisz. Po monecie z Kwidzynem wyemituje jeszcze monety prezentujące następujące miasta: Bielsko – Białą, Brzeg, Gorzów Wielkopolski, Kłodzko, Konin, Łowicz, Piotrków Trybunalski, Przemyśl, Racibórz, Słupsk, Stargard Szczeciński, Świdnicę, Tarnów.

2-złotówka z Kwidzynem
Masa: 8,15 g
Średnica: 27,00 mm
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Wielkość emisji: 1 mln szt.
Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska
Projektant rewersu: Andrzej Nowakowski

Jacek Klein Rafał Cybulski  –  NaszeMiasto.pl


Komunikat zjazdowy

         Z przyjemnością informujemy, że w I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Gębika  w Kwidzynie obchodzi w roku 2007 jubileusz 70-lecie istnienia (15-17 czerwiec).

         Naturalnie przewidywany jest zjazd Absolwentów i Wychowanków Szkoły. Na stronie internetowej http://www.lo1.kwidzyn.edu.pl  zamieszczone są aktualne informacje na ten temat, oraz druk zgłoszenia na uroczystość.

         Ponieważ wielu z Klubowiczów to absolwenci Liceum myślę, że zainteresuje ich ta informacja.


Komunikat towarzyski

         Do Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej zgłosił swój akces Marek Krzykowski absolwent Państwowego Technikum Mechanizacji Rolnictwa(rocznik 1977 matura). Do swojego zgłoszenia dołączył zdjęcie absolwentów swojego rocznika. Zamieszczamy je na naszej stronie- może ktoś odnajdzie siebie? Może zaktywizują się spotkania?


Wykłady, które się odbyły w roku 2008/2009

DataNazwisko wykładowcy, uczelniaTemat wykładu
20.05.09prof. dr hab. Józef BachórzO czym jest „Lalka” Prusa. Zabawy „Lalką”.
15.04.09prof. Christopher HeermannArchitektura sakralna i obronna Wschodniego Powiśla oraz Warmii i Mazur.
18.03.09dr Stanisław DonimirskiCo powinniśmy wiedzieć o tworzywach sztucznych.
18.02.09Jacek TaylorJan Nowak Jeziorański- postać  i spuścizna.
21.01.09prof. dr hab. Marian SzarmachRzeźba grecka.
10.12.08prof. dr hab. Władysław RozwadowskiPrawo polskie spadkobiercą prawa rzymskiego.
19.11.08Piotr JankiewiczKwidzyn żywy ambicją kolejnych pokoleń.
15.10.08Piotr GawrysiakPoczątki i rozkwit kolei w Kwidzynie  w spojrzeniu po 60 latach.
17.09.08Jan Pecka KwidzynZ Kwidzyna na Kluczewską Sopkę.
14.05.08prof. dr hab. Józef  Małolepszy AM WrocławPrzewlekły kaszel.
16.04.08dr Antoni PawłowskiMuzeum w Kwidzynie. Tajemnice katedry kwidzyńskiej.
26.03.08Marek Marzec kapitan żeglugi wielkiejPolubić morze.
20.02.08dr hab. Danuta Górecka AR PoznańBłonnik pokarmowy- problem dla technologii żywności, medycyny i konsumentów.
16.01.08prof. Marian Szarmach UMK ToruńKomedia klasyczna.
Skip to content